Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny?

W rozmowach o kredycie hipotecznym często spotykam się ze słowem „pożyczka”.
Spora część moich klientów w dość naturalny sposób używa zamiennie tych dwóch wyrażeń, choć w rzeczywistości określają one dwa różne produkty.

Kredyt (hipoteczny, czy też gotówkowy) udzielany jest na konkretny cel.
W przypadku kredytów hipotecznych celem kredytu jest najczęściej zakup domu lub mieszkania.
 
Pożyczka są to środki, które możemy uzyskać nie podając celu ich wydatkowania.
W przypadku pożyczek gotówkowych możemy uzyskać mniejsze kwoty. Sytuacja zmienia się gdy posiadamy nieruchomość na własność. Wówczas mamy możliwość starania się w banku o pożyczkę hipoteczną, której kwota może być znacznie wyższa.
Jej wielkość zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości, którą posiadamy.
Bank określa wartość naszej nieruchomości i, w zależności od oferty danego banku, możemy uzyskać kwotę w wysokości nawet do 80% wartości naszej nieruchomości. 
Pożyczki takie są tańsze od zwykłych pożyczek gotówkowych nawet o kilka procent w skali roku. Dlatego przy większych kwotach taka pożyczka może nas mniej kosztować. Dzięki temu możemy zrealizować różne plany oraz nieprzewidziane sytuacje.

Pamiętajmy, żeby podczas spotkania z doradcą dokładnie określić, czy chcemy rozmawiać o kredycie, czy też o pożyczce. Unikniemy w ten sposób nieporozumień i rozczarowań, które mogą wynikać ze źle przedstawionej oferty danego banku.

Jeżeli powyższy tekst był dla Ciebie przydatny, proszę pozostaw informację w komentarzu. Napisz też, czy jest coś, o czym mogłabym napisać dla Ciebie.

Ewa

5 komentarzy:

  1. Tematyka bardzo przydatna i rzeczywiście nie wiedziałam jaka jest różnica między kredytem a pożyczką. Często jako klienci używamy tych słów zamiennie... może więc warto byłoby stworzyć jakiś słowniczek? Wyjaśnienie podstawowych pojęć dotyczących kredytów hipotecznych? Pewnie nie tylko mi, ale też wielu osobom przed spotkaniem by sie przydał ? ��

    OdpowiedzUsuń
  2. Super pomysł! popracuję nad tym. Gdybyś miała jakieś propozycje to śmiało pisz. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Artykuł w prosty sposób porządkuje znaczenie tych dwóch terminów :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Temat pożyczek zaczyna mnie coraz bardziej interesować ponieważ przydały by nam się pieniądze na nowy samochód. Bardzo dziękuję za ten wpis, dodaję bloga do obserwowanych by śledzić na bieżąco wszystkie posty. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Wydaje mi się, że mimo wszystko pożyczki są chyba korzystniejsze. Znaczy, wiadomo, że wszystko zależy od jednostki, aczkolwiek nie każdy doradca będzie chciał doradzić - to często tylko marketer który ma premię ze sprzedaży.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia